Yunanistan-Makedonya-Kosova-Bulgaristan Gezisi (HER ŞEY DAHİL 600 Euro)

ARAŞTIRMA KÜLTÜR VAKFI VE MECRA TUR İŞ BİRLİĞİ İLE

KARAYOLU İLE BALKAN TURU

(5 GECE 6 GÜN 18 – 24 NİSAN 2014) 

 

                  YUNANİSTAN       kavala-selanik

                  MAKEDONYA      manastır-ohrı-struga-kalkandelen-üsküp

                  KOSOVA                priştine-prizren

                  BULGARİSTAN    flibe-haskova 

                  EDİRNE                  selimiye camii ve şehir turu 

 

 

18 Nisan Cuma gecesi 24:00 de;

Cevat ÖZKAYA, Mehdi Nüzhet ÇETİNBAŞ, Hüseyin ŞANLI rehberliğinde,

Doyumsuz bir BALKAN KÜLTÜR TURU gerçekleştirilecek ve geçmişe keyifli bir yolculuk yapılacaktır. (Dönüş 24 Nisan akşamı İSTANBUL’a olacaktır)

 

Kişi başı 600 Euro ya gerçekleşecek olan gezimizde;

En az 4 yıldızlı otellerde konaklama(iki kişilik odalarda), ulaşım, tüm yemekler, schengen vizesi, yurtdışı çıkış harcı, sağlık sigortası, rehberlik, araç içi ikramlar vb. harcamalar (kişisel harcamalar hariç) ücrete dâhildir.

 

 

İletişim:

Muhammet MAHİTAPOĞLU

Bereketzade Mah. Okçumusa cad. Bankhan No:11 K:3 BEYOĞLU/İST

Tel: 0212 293 90 41 Gsm: 0532 485 37 94 Fax: 0212 293 90 39

Mail: m.mahitap@gmail.com

 

1.    GÜN - 19 NİSAN CUMARTRESİ

İstanbul’da Belirtilen Saatte Buluşma ve Sonrasında Hareketle Yunanistan Üzerinden  Makedonya, Kosova ve Bulgaristan Yolculuğumuz Başlıyor. Yaklaşık 2,5 Saatlik Yolculuğun Ardından İpsala sınır kapısına varıyoruz. Varışımızda Gümrük Ve Pasaport İşlemlerinin Tamamlanması ve Ardından Yunanistan'a Geçerek, Xanthi (Dedeağaç), Komotini (Gümülcine), Alexandropouli (İskeçe) Ve Kavala Üzerinden Selanik'e Yol Alıyoruz. Sabah Namazımızı Gümülcine’de kıldıktan sonra Kavala’ya hareket ediyor ve kahvaltımızı yapıyoruz, kavalada panaromik bir turun Ardından Balkanların en güzel sahil kentlerinden biri olan Selanik’e hareket ediyoruz. Beyaz Kule, Atatürk'ün Evi 'ni gezip Yedikule'den manzara seyri yaptıktan sonra öğle yemeği ve ardından Makedonya’ya hareket ediyoruz. Makedonya Sınırını Geçtikten Sonra Balkanlar'ın En Eski Şehirlerinden Biri Olan, Makedonya'nın Tarih Ve Kültür Cenneti Manastır'a Gidiyoruz. Akşam yemeğiNİN ardından Manastır’da konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz.

 

2.    GÜN - 20 NİSAN PAZAR:

Oteldeki kahvaltımızdan sonra Manastır şehir turuna başlıyoruz.

Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami Ve İshak Çelebi Camii Göreceğimiz Yerler Arasında. Manastır'da Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk'ün Mezun Olduğu İdadiyi (Askeri Lise) Ve Buradaki Atatürk Müzesi'ni De Ziyaret Etme Şansını Bulacağız. Turumuzun ardından Ohri şehrine doğru yola koyuluyoruz. Balkanların İnci’si olarak ün yapmış olan şehri keşfe dalmadan önce, öğlen yemeğini almak üzere bize yerel tad örneklerinin sunulduğu restoranımıza geçiyoruz. Öğlen yemeğinin ardından,  keşfe dalıyoruz. Farklı imparatorluk ve kültürlere ev sahipliği yapmış, bin yıldan eski Ohri şehrini geziyoruz. Sur içi şehir gezisi ile başlayan Ohri macerasında, eşsiz göl manzarası eşliğinde gezerken; Slav Ortodoks akımının doğduğu yer olarak kabul edilen Az.Kliment kilisesi, Az. Kaneo, Aya Sofya kiliseleri, Roma dönemine ait Antik Tiyatro, Elveda Rumeli dizisinde Kaymakamlık binası olarak kullanılan tarihi konak. 18 y.y Türk mimarisinin izlerini taşıyan konakların bulunduğu tarihi sokak, Ohri çarşısı, Çınar meydanı, Halvetilik kültürünü yaşatan Pir Mehmed Muhammed Hayati Dergahı ve Camisi, ziyaret edeceğimiz yerler arasındadır. Ohri göl gezintisi sonrasında yaklaşık 20 km uzaklıktaki gölün diğer yakasında yer alan Struga Şehrine hareket edecek ve otele yerleşeceğiz. Akşam yemeği ardından Ohri gölünden doğan Drim nehri kenarı boyunca gezinti yapacak, yatsı namazını Hlveti tekkesinde kılacak ve ardından Struganın eşsiz korza gezintisine çıkacağız. Ardından akşam yemeği ve serbest zaman.

 

3.    GÜN - 21 NİSAN PAZARTESİ

Sabah kahvaltını otelimizde alıp, Kalkandelen’e doğru yola koyuluyoruz.

Kalkandelen şehir gezisine şehrin en merkezi ve nadide eseri olan Alaca Camii’ni ziyaret ile başlıyoruz. İki kızkardeş tarafından inşa ettirilmiş olan ve aşk’ın sanatla milim milim duvarlara nakşedilme örneğini sunan bu eser, Unesco kültür miras listesinde de yer alma özelliğini taşımaktadır. Alaca camii ziyareti sonrasında yolumuz, tarihte bu topraklara kazandırmış olduğumuz medeniyet ve Osmanlı’nın insan’a hizmet geleneğinin en orjinal örneklerini bulabileceğimiz, burada halen aktif olan bir Bektaşi Dergahı’nı da içinde barındıran Harabati Baba Külliyesi’ni zİyaret ile devam ediyor. Öğle yemeğini Kalkandelen’de yedikten ve namazımızı Alaca Camiinde eda ettikten sonra, 45km uzaklıktaki Balkanların en büyük Türk şehri olan Üsküp’e hareket ediyoruz. Üsküp gezimize Vodno tepesine çıkıp ‘’Üsküp’ki Yıldırım Beyazıd Han diyarıdır, evlad-ı Fatihan’a onun yadigarıdır’’ diyen ve ‘’Üsküp ki Şar dağında devamıydı Bursa’nın’’ dizeleriyle Üsküp’ün ruhunu betimleyen şair Yahya Kemal Beyatlı’yı daha iyi anlamak adına, şehri önce bu tepeden izliyoruz. Şehri kuşbakışı seyrettikten sonra sırasıyla şehrin Makedon ve Türk taraflarını gezerek başlıyoruz.  Vardar nehrinin ikiye böldüğü şehrin bir yakasındaki Anadolu’yu, diğer yakasındaki Ortodoks ve Avrupa kültürünün ağırlığını gözlemlemek üzere geziye Tarihi Türk çarşısından başlıyor, bu alana inşa edilmiş Mustafa Paşa camii, Çifte Hamam, Kapan Han, Bedesten, Davut Paşa hamamı, Sulu Han, Murat Paşa camii gibi yüzyıllar öncesinden bugüne dek emanet olarak sakınılan ve korunan eserlerLe hemhal oluyoruz. Ardından çarşının içinde yer alan Üsküp köftesi ile ün yapmış restoranımızda yiyeceğimiz akşam yemeğine kadar serbest zaman ve konaklama.

 

4.    GÜN - 22 NİSAN SALI

Oteldeki kahvaltımızın ardından yaklaşık 25 km uzaklıktaki Kosova sınır kapısına hareket ardından 60km daha gidip Priştineye varıyoruz. Kosova’nın başkenti Priştine’ye bağlı Obiliç bölgesinde belkide bu toprakların ve insanının bize bağlılığının sebebine bir kez daha şahid oluyor, bir torun vazifesini burada ifa ediyor ve Osmanlı tarihinde muharebede şehit düşen ilk ve son padişah, I.SULTAN MURAD Hüdavendigar’ın iç organlarının ve kalbinin defnedildiği Türbesini ziyaret ediyoruz. Ardından yaklaşık 90km uzaklıktaki Prizren Şehrine hareket ediyoruz. Fatih Sultan Mehmed’in 1455 te ayak bastığı, şehir girişine Namazgah inşa ettirdiği, ordusuyla Cuma namazına durduğu ve adına Pür Zerin dediği şehre giriş yapıyoruz. Bayraklı Camii, Mehmed Paşa Külliyesi ve Medrese, Gazi Mehmed Paşa Hamamı, Halveti Dergahı, Şadırvan Meydanı, Prizren Köprüsü göreceğimiz eserler arasında yer almaktadır. Prizren gezisinin sonrasında öğle yemeği ve serbest zaman. Akşama doğru tekrar Üsküp’e hareket ediyor ve akşam yemeğimizin ardından serbest zaman ve konaklama.

 

 5.    GÜN - 23 NİSAN ÇARŞAMBA

Otelde kahvaltımızı aldıktan sonRA Üsküp çarşısında hediyelik alışveriş için kısa bir serbest zaman vE ardından Bulgaristan’a hareket ediyoruz. Bulgaristan’ın ikinci büyük kenti olan Plovdiv’de  (filibe) otelimize yerleştikten sonra İslam-Türk kültürünü yansıtan eserleri ve Bizans, Yunan ve Osmanlı izlerini görme fırsatı bulacağız. Panoramik Plovdiv turumuzda; şehrin en hareketli alışveriş ve eğlence merkezi olan Batenberg Caddesi, Cuma Camii, Sveta Bogoroditsa Kilisesi, antik tiyatro ve eski Plovdiv görülecek yerlerdir. Gezi sonrası akşam yemeği ve serbest zaman.

 

6.    GÜN - 24 NİSAN PERŞEMBE

Otelde kahvaltımızın ardından Haskova üzerinden yaklaşık 180 km yol kat ederek serhatler şehri Edirne’ye, dolayısıyla Türkiye’ye giriş yapıyoruz. Meşhur Edirne ciğeri ile öğle yemeğimizin ardından Edirne turumuza başlıyoruz.  Turumuza Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserim” dediği Selimiye Camii ile başlayıp; Arasta çarşısı, Üç Şerefeli ve Eski Camii, II. Beyazıd Külliyesi ve Şifahanin gezilmesiyle Edirne turumuz sona eriyor ve İstanbul’a dönüş için hareket ediyoruz.

 

Fiyata Dâhil Olan Hizmetlerimiz;

 • Tüm ulaşım, en az 4 yıldızlı otellerde iki kişilik odalarda konaklama (Single oda farkı 150 Euro)
 •  Rehberlik hizmetleri
 •  Programda belirtilen geziler
 •  Sabah kahvaltıları
 •  Öğlen yemekleri (programdaki istenmeyen aksaklıklarda öğlen yemeği araç içi alternatiflerle çözülecektir)
 •  Akşam yemekleri
 •  Schengen vizesi
 •  Sağlık sigortası
 •  Yurtdışı çıkış harcı
 •  Otobüs içi ikramlar

 

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler;

 • Otel ekstraları
 • Kişisel harcamalar
 • Müze giriş ve ücretli giriş yerleri

 

PROGRAMA KATILMAK İSTEYENLER

 • PASAPORT SÜRESİ EN AZ BİR YILLIK OLMALIDIR
 • GEZİ ÜCRETİ 25 MART 2014’E KADAR YATIRILMALIDIR
 • PASAPORTLAR EN GEÇ  1 NİSAN 2014’E KADAR TARAFIMIZA VİZE İŞLEMLERİ İÇİN TESLİM EDİLMELİDİR (VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR  http://www.yunanistankonsoloslugu.com  SİTESİNDEN BAKILABİLECEĞİ GİBİ TARAFIMIZDAN DA KAYIT YAPTIRANLARA AYRICA BİLDİRİLECEKTİR.
 • SCHENGEN VİZESİ OLANLARA VE YEŞİL PASAPORTU OLANLARA 100 EURO İNDİRİM YAPILACAKTIR.
 • KONTENJANIMIZ SINIRLI SAYIDADIR, KATILIM MÜRACAAT SIRASINA GÖRE BELİRLENECEKTİR
 • KATILIMCILARA PROGRAM DETAYI AYRICA VERİLECEKTİR
 • GÜMRÜK GEÇİŞLERİNDEKİ GECİKMELER DOLAYISIYLA PLANLANAN PROGRAMDA DEĞİŞİKLİKLER YAŞANABİLİR
 • 31 MART- 11 NİSAN ARASI İPTALLERDE ÜCRETİN %50’Sİ İADE EDİLİR, 12-18 NİSAN ARASI İPTALLERDE ÜCRET İADE EDİLMEZ.

 

MECRA TUR

Muhammet MAHİTAPOĞLU

Bereketzade Mah. Okçumusa cad. Bankhan No:11 K:3 BEYOĞLU/İST

Tel: 0212 293 90 41 Gsm: 0532 485 37 94 Fax: 0212 293 90 39

Mail: m.mahitap@gmail.com

Türkiye Finans - Karaköy şubesi

Hesap adı: Kariyer Turizm İnş. San. ve Tic. A.Ş.

TR19 0020 6000 0299 1240 6700 08 (TL)

TR03 0020 6000 0299 1240 6701 02 (EURO)


 • Sayı: 323-324
 • Sayı: 322
 • Sayı: 321
 • Sayı: 320
 • Sayı: 319
 • Sayı: 318
 • Sayı: 317
 • Sayı: 316
 • Sayı: 315
 • Sayı: 314
 • Sayı: 313
 • Sayı: 311-312